To na czym wy zarabiacie?

dodano: 30.04.2015 - 14:34

Czy cena minimalna jest rzeczywiście jedynym remedium na patologię, którą są dzisiejsze stawki za szkolenia identyczne (a nierzadko niższe), niż 10-12 lat temu? Jak to jest, że przez ponad dekadę, gdy koszty życia, zarobki, koszty prowadzenia działalności wzrosły w Polsce dwukrotnie jedynie ceny kursów w OSK stoją w tym samym miejscu lub tylko nieśmiało czasem próbują drgnąć w górę?

W ostatnich tygodniach ze szczególną, niestety znowu tylko cenową walką, mieliśmy do czynienia w Trójmieście i szerzej na Pomorzu. Szkoły z regionu „bijąc się” o kursantów zaniżają ceny kursów na prawo jazdy, wskutek czego bez problemu na przełomie zimy i wiosny można było znaleźć szkolenie za 900-950 zł. Zresztą północ kraju to nie jest odosobniony przypadek, bowiem praktycznie w każdym regionie Polski spotkamy ceny oscylujące w granicach tysiąca złotych, czasami także poniżej. A jeśli tak niska cena nie wynika z oficjalnego cennika OSK, to w ramach negocjacji i po przyciśnięciu właściciela szkoły, dla którego dziś każdy kursant jest na wagę złota, ten bez problemu zejdzie z ceny do tak kuriozalnego, jak powyższy, poziomu.

Spadek cen to skutek ostrej konkurencji między szkołami, choć czy uczciwej i zdrowej? Drugi powód takich cen to obniżki związane z nowymi przepisami, które zezwalają kursantom na rezygnację z wykładów. Część szkół za same zajęcia praktyczne oferuje promocyjne stawki. Być może niższe w ostatnim czasie ceny paliw część szkoleniowców chce wykorzystać do wypromowania swojej oferty niższą. To trochę dziwi, bowiem niższe koszty powinny dać odetchnąć przedsiębiorcom tej trudnej zwłaszcza w ostatnich latach branży i nie do końca uzasadnionym jest obniżanie cen usług. Ale w końcu mamy wolny rynek, więc każdy robi to, co uważa za słuszne. Choć nie brakuje ocen, że tak niskie stawki są jednoznaczne z okrojeniem programu szkolenia, "urywania godzin", bardzo niskiej jakości szkolenia, a tutaj już część domniemanych zarzutów to złamanie przepisów.

 


Więcej w najbliższym wydaniu Strefy Jazdy