Do czego uprawnia kat. B prawa jazdy

dodano: 26.08.2010 - 15:56

Do czego tak naprawdę uprawnia kierowcę prawo jazdy kategorii B? Każdy kierowca wie, że ta najpopularniejsza kategoria uprawnia do kierowania pojazdami osobowymi. Tutaj wiedza zazwyczaj się kończy.


Do czego tak naprawdę uprawnia kierowcę prawo jazdy kategorii B? Każdy kierowca wie, że ta najpopularniejsza kategoria uprawnia do kierowania pojazdami osobowymi. Tutaj wiedza zazwyczaj się kończy.

A co z dużym samochodem dostawczym? Co z przyczepą, przecież moja osobówka ma hak?

Zatem po kolei. Zwykła i najpopularniejsza kategoria prawa jazdy kierowcy daje naprawdę wiele:

1. Kierowca może prowadzić pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla.
2. Pojazd, o którym mowa powyżej, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t.
3. Kierowca może także prowadzić mikrobus o ile nie posiada on więcej niż 9 miejsc.
4. Kategoria B prawa jazdy uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym, a także ciągnikiem z przyczepą wg zasad omówionych w punkcie 2.
5. Osoba z kategorią B prawa jazdy może także prowadzić pojazd wolnobieżny.

Okazuje się zatem, że najpopularniejsza kategoria prawa jazdy daje całkiem wiele możliwości. Pamiętać należy jednak o tym, że wspomniane prawo jazdy nie uprawnia do kierowania motocyklami.

Niestety w polskim modelu szkolenia kierowców nie ma obowiązkowych jazd wspomnianymi pojazdami. Zorganizowanie wszystkich, byłoby problemem dla większości szkół jazdy, ale godzina jazdy z przyczepą lekką z pewnością przydałaby się każdemu kursantowi.

Komentarze

nikt - 12.06.2014

powyzsze informacje sa juz nieaktualne. w szczegolnosci punkt 2

hirooq - 04.05.2014

a co z motorowerem

Jocker - 17.07.2012

a co z mikrobusami ze zdemontowanymi tylnymi siedzeniami. czy jest mozliwość przewożenia towarów takim samochodem bez monowania klatki za przednim rzędem siedzeń czy już nie?

zrgwpdouls - 25.11.2010

qO3Yet jwjeexejsvya, [url=http://khshfonmimlk.com/]khshfonmimlk[/url], [link=http://mtonkgntxomd.com/]mtonkgntxomd[/link], http://bcfuntpkmqxq.com/