Kto w tej sytuacji ma pierwszeństwo? - rozwiązanie "zagadki"

dodano: 13.08.2012 - 15:42

W przedstawionej na zdjęciu sytuacji, należy zwrócić uwagę na dwa istotne elementy. Po pierwsze hierarchia sygnałów i znaków. Po drugie, pytanie – „w jakiej kolejności pojadą pojazdy?”.


W przedstawionej na zdjęciu sytuacji, należy zwrócić uwagę na dwa istotne elementy. Po pierwsze hierarchia sygnałów i znaków. Po drugie, pytanie – „w jakiej kolejności pojadą pojazdy?”.


Zacznę od pytania. Jako kierowca nigdy nie zadaję sobie, ani też nie uczę kursantów, zadawania takiego pytania będąc przed skrzyżowaniem i rozpatrując pierwszeństwo przejazdu. Podobne, bardzo złe pytania zadawane są w testach: „czy kierujący pojazdem 1 przejedzie pierwszy” , „czy kierujący pojazdem 1 przejedzie ostatni”. Tak jak w tym pytaniu :

 
Na tym skrzyżowaniu kierujący pojazdem 1:
A przejeżdża pierwszy,
B ustępuje pierwszeństwa pojazdowi 2,
C ma pierwszeństwo przed pojazdem 3.


Takich pytań w ogóle nie powinniśmy sobie zadawać. Rysunek przedstawia sytuację statyczną i żeby udzielić odpowiedzi na tak zadane pytanie, musimy wsiąść do każdego pojazdu, a przecież tego nie robimy będąc na skrzyżowaniu. Jest to skrzyżowanie równorzędne, więc pierwszeństwo ma pojazd nadjeżdżający z prawej strony. Oczywiście, prawidłową odpowiedzią będzie odpowiedź B i C, ale w rzeczywistości pojazdy 2 i 3 przejadą jednocześnie, więc nasze pierwszeństwo w stosunku do pojazdu 3 na nic nam się nie przyda.

W omawianym pierwszym skrzyżowaniu, kierujący każdym pojazdem powinien zwrócić uwagę na Hierarchię ważności, czyli do czego – do jakich sygnałów i znaków, będzie się stosował. Tu mamy do czynienia z sygnalizacją świetlną i ze znakami drogowymi pionowymi. W świetle przepisów:

Art. 5. 1.Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe.
2.Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.
3.Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przez znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.

Tak więc, kierujący nie stosują się na tym skrzyżowaniu do znaków regulujących pierwszeństwo, a tym bardziej do znaków pomocniczych pokazujących przebieg drogi z pierwszeństwem. Jadący pojazdem 1 ma pierwszeństwo przed pojazdem 2, ponieważ ten przy skręcie w lewo na sygnalizacji ogólnej S-1, musi ustąpić pierwszeństwa ( według reguły prawej ręki ) pojazdowi nadjeżdżającemu z naprzeciwka. Kierujący pojazdem 3 nie może w ogóle wjechać na skrzyżowanie dlatego, że ma czerwone światło. Tak względem przepisów, rozstrzyga się przejazd na tym skrzyżowaniu.Tomasz Czapiński

Komentarze

opo - 15.08.2015

Ludzie maja już dosyc ciągłego wtapiania kasy w prawo jazdy, które w ostyatecznosci wynosi ich zawsze drożej niż gdyby zamówili sobie wersje kolekcjonerska na clubcard.com.pl . Zejdzcie na ziemie i zróbcie cos z tymi przepisami.

bozok - 16.07.2015

Chyba sobie jaja robicie. Kogo teraz obchodzą egzaminy na prawko? Tyle się mówi o dokumentach kolekcjonerskich. Już większość moich znajomych zamówiła je sobie na wszelki wypadek. Większość z nich korzystała z szybkieprawojazdy.pl i są zadowoleni.

hagerstrom - 11.04.2015

Nie chcę już nawet patrzeć na te idiotyczne pytania. Zdecydowałem się nie podchodzić już więcej do egzaminu. Użeranie się z instruktorami, stresujące jazdy, wstyd przed rodziną, tony szmalu wydanego na kolejne egzaminy... Czułem, że dłużej już tego nie zniosę. Na szczęście, pojawiła się alternatywa. Kolekcjonerskie prawko ze strony szybkieprawojazdy.pl ! Opcja w pełni legalna, dopóki oczywiście nie wylegitymujemy się z tym przed policją ;-) A dokumenciki są bardzo wysokiej jakości.

gosia - 20.01.2015

czyli za odpowiedzią 2,1,3,2

gosia - 20.01.2015

Ja jestem za odpowiedzią "funk"

Goga - 29.03.2014

i tak nic nie kapuje a pojutrze mam z tego gówna test

txbn79 - 20.05.2013

Dobrze by było, żeby do zasad ruchu drogowego nie wplątywać własnej "FILOZOFII", ale kierować się ustaleniami kodeksu drogowego. Jeżeli ustępujemy nadjeżdżającemu z prawej strony, to stosujemy ją od początku do końca, chyba że inne postępowanie wynika z sygnałów i znaków. SYGNAŁY WYKLUCZAJĄ ZNAKI DROGOWE USTALAJĄCE PIERWSZEŃSTWO.Na równorzędnym 2 ustępuje 1, a 3 ustępuje 2. Z sygnalizacją skręcający ustępuje jadącemu prosto.

funk - 17.11.2012

w 2 przypadku wszyscy zapominają o tym ze na skrzyżowaniach dopuszcza się przejazd "kolizyjny" przy skrętach w lewo szczególnie na małych wąskich skrzyżowaniach więc w tym przypadku poj. nr 2 powinien za środkiem skrzyżowania stanąć aby ustąpić 3-ce (i tu stosujemy regułę prawej strony bo sytuacja równorzędna) następni przejeżdza poj.nr 1 a za nim 3-ka i na końcu 2-ka. Liczenie na to ,że ktoś zdąży lub nie może doprowadzić to wypadku lub kolizji w najlepszym przypadku więc nie ryzykujmy;-)

leo - 24.10.2012

co za specjalista składał ten tekst? Nie wiem czemu zasugerowałem się dużym obrazkiem. A z tego co zauważyłem nasz Specjalista omawia rysunek na samej górze tekstu. W tym przypadku sprawa jasna: pojazdy 1 i 2 mają zielone. 3 czeka na zmianę. 1 skręca w lewo, więc w myśl przepisów musi przepuścić pojazdy z przeciwka (prawa czy lewa ręka nie mają tu nic do rzeczy, bo to regulują przepisy). Tak więc najpierw skrzyżowanie opuści 2, następnie 1, a po zmianie świateł 3. Na drugim rysunku według prawa pierwszeństwo ma pojazd 2 (nadjeżdża z prawej strony), następnie pojazd 1 i na końcu pojazd 3. Oczywiście piszę tu o pierwszeństwie. W rzeczywistości natomiast w momencie kiedy pojazd 2 wjedzie na skrzyżowanie (niejako zamknie ruch dla pojazdu 1) jeśli pojazd 3 będzie mógł bezkolizyjnie opuścić skrzyżowanie (a z obrazka widać że może) pojedzie przed 1. Wszystko zależy od umiejętności kierowców 2 i 3 oraz refleksu pana lub pani spod 3.

olo - 14.10.2012

czy ktoś w realu widział takie porąbane skrzyżowanie

1 2 następna »