Kupić czy wynająć?

dodano: 25.04.2012 - 11:40

 

Do utrzymania płynności egzaminowania WORD-y potrzebują od kilkunastu do kilkudziesięciu pojazdów. Do niedawna kupowały je na własność i po kilkuletnim użytkowaniu, sprzedawały wysłużone, zastępując nowymi autami. Obecnie coraz popularniejsze jest wynajmowanie pojazdów od dealera z opcją co najmniej dwukrotnej wymiany w trakcie trwania umowy.

 

 

WORD coraz częściej decydują się na wynajem samochodów od dealerów dlatego, że jest to wygodniejsze i tańsze. Obecnie większość ośrodków nie jest właścicielem użytkowanych przez siebie pojazdów. Pierwszą zaletą takiego rozwiązania jest to, że ośrodki nie muszą zajmować się sprzedażą swoich starych samochodów. W sytuacji, gdy są one wynajmowane, po wygaśnięciu umowy pojazdy trafiają z powrotem do dealera. WORD w związku z wynajmem pojazdów ponosi mniejsze koszty niż w przypadku zakupu. Rekordem w tym kontekście mogłaby być oferta suzuki złożona WORD Warszawa. Dealer japońskiej marki zaoferował cenę 1 zł za dzień wynajmu jednego auta. Suzuki przetarg wygrało, jednak od tej decyzji odwołał się dealer skody.

 

Koszty wynajmu pomaga ograniczyć fakt, iż samochody są użytkowane przez WORD od kilku miesięcy do około 2 lat. W tym czasie pojazd niewiele traci na swojej wartości i dealer nadal może go korzystnie odsprzedać, na przykład szkole jazdy. Przykładowo, skoda fabia po roku traci na wartości około 5 tys. zł, a dwóch latach 10 tys. zł.

 

 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze Strefy Jazdy!