Nieskuteczny zakaz

dodano: 19.06.2012 - 15:40

Jednym ze sposobów karania kierowców w Polsce jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów - środek o tyle uciążliwy, o ile często nieskuteczny.

 

 

Zakaz prowadzenia pojazdów jest orzekany przez sądy za poważne przewinienia drogowe, najczęściej za jazdę pod wpływem alkoholu. W świetle obowiązujących przepisów, jeżeli prawo jazdy zostało zatrzymane na okres powyżej roku, kierowca musi ponownie zdawać egzamin w WORD. Od 19 stycznia 2013 r. taki kierowca będzie musiał od nowa robić prawo jazdy włącznie z kursem w OSK.

 

Długość zakazu jest orzekana w zależności o rodzaju i rangi przewinienia. Tylko w wyjątkowych przypadkach sąd orzeka zakazy dłuższe – np. dziesięcioletnie lub dożywotnie, najczęstszymi są od roku do dwóch lat. Życie pokazuje, że choć to może i dobry w swoim zamyśle instrument karny, to jednak z jego respektowaniem spora liczba kierowców ma poważny problem. Niemal codziennie w kronikach policyjnych można przeczytać informacje o kierowcach prowadzących pojazdy pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia.

 

 

Więcej na ten temat w czerwcowym numerze Strefy Jazdy.