Rewolucja w rozporządzeniach

dodano: 22.02.2012 - 15:24
Rewolucja w rozporządzeniach

Termin wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami został przełożony do 19 stycznia 2013 r. Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa transportu prace nad kształtem rozporządzeń wykonawczych mają być zintensyfikowane. Na łamach naszego magazynu będziemy przybliżać i komentować przygotowywane regulacje, bo wbrew pozorom Departament Transportu wsłuchuje się w głosy płynące ze strony środowiska i już przygotował sporo zmian w porównaniu z dostępnymi do niedawna projektami z 17 listopada 2011 roku.

Dla przejrzystości przeglądu obecnych prac podzieliliśmy je na bloki: OSK, Instruktor, Szkolenie i Egzamin. W każdym z bloków omówimy główne zagadnienia procedowanych zmian.

OSK

Po pierwsze, zmiany mają dotyczyć sali wykładowej, która ma być przystosowana do szkolenia, co najmniej 10 osób i być wyposażona w krzesła i stoliki. Niestety nie określono czy stoliczek podręczny, stanowiący integralną część krzesła konferencyjnego, będzie można uznać, jako spełnienie wymagania stolika. Ministerstwo tym zapisem ma zamiar wyprowadzić szkolenie z miejsc, które do tego rodzaju działalności się nie nadają (nie spełniają norm Sanepidu).Po drugie, znika określenie wielkości placu manewrowego, a pojawia się zapis mówiący o tym, że wielkość placu manewrowego powinna umożliwiać wykonanie zadań egzaminacyjnych. Rozwiązanie zasadne, bo znika obowiązek kurczowego trzymania się wymiarów wskazanych w poprzednim rozporządzeniu. Niestety, ośrodki szkolące na kierowców kat. A, będą musiały liczyć się z obowiązkiem wynajęcia lub zakupu dodatkowego areału przeznaczonego na szkolenie (szczegóły w części poświęconej szkoleniu).

Więcej na ten temat w lutowym numerze Strefy Jazdy