Rujnująca głupota

dodano: 19.12.2011 - 15:34

 

Większość kierowców sądzi, że za jazdę pod wpływem alkoholu grożą: mandat, punkty karne, zakaz prowadzenia pojazdów i odpowiedzialność karna. Niewielu ma świadomość, że jest jeszcze jedna sankcja, która może okazać się najboleśniejszą - to regres ubezpieczenia.

O regresie ubezpieczenia mówimy wtedy, gdy zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie za szkody popełnione przez kierowcę, który w danym momencie nie miał prawa kierować pojazdem, a spowodował jakąś szkodę. Szczegółowo problem ten jest opisany w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych.(...)

Nie ma dobrej opcji

Jak widać w ustawie wymieniono duży zakres sytuacji, które codziennie mają miejsce na drogach. Przeanalizujmy zatem trzy scenariusze.

Pierwszy – „źle"

Kierowca wypił w barze, po czym wsiadł do swojego samochodu i cofając uszkodził inny pojazd. Właściciel uszkodzonego pojazdu wezwał na miejsce policję, bo wyczuł od sprawcy woń alkoholu. Policja na miejscu stwierdza promil alkoholu w organizmie. W efekcie ubezpieczyciel OC sprawcy likwiduje szkodę, a sprawca musi oddać pieniądze spożytkowane na naprawę auta. Wysokość odszkodowania, a zarazem kwota pieniędzy do oddania jest zależna od opcji ubezpieczenia poszkodowanego. Jeżeli uszkodzonym pojazdem będzie np. nowe lamborghini galardo, a naprawa będzie dokonywana w ASO, to kwoty mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Drugi – „gorzej”(...)

 

Więcej w papierowym wydaniu Strefy Jazdy.