Uwielbiam jeździć

dodano: 07.04.2011 - 10:55
Uwielbiam jeździć

Z Łukaszem Łaskawcem – brązowym medalistą Dakaru 2011 i ubiegłorocznym mistrzem Europy i zdobywcą Pucharu Polski w kategorii quadów rozmawia Przemysław Pogorzelski.

 W pana CV wyczytałem, że na quada wsiadł pan w wieku 14 lat. Czy to
odpowiedni wiek, żeby kierować czterokołowcem lekkim (350 kg, 50 cm 3 , itd.)? pytam, bo tyle przewiduje ustawa.


– Zdecydowanie tak. Ja, co prawda zaczynałem na ranczo, na zamkniętym terenie pod okiem mojego taty i jego kolegi, ale na większym quadzie. Waga była podobna, ale silnik znacznie mocniejszy – 350 cm 3 . Myślę więc, że taki wiek, jaki przewiduje ustawa, jest jak najbardziej odpowiedni. Jeżeli wprowadzone będą elementy techniki jazdy typowe dla quada, a do tego podstawowe przepisy ruchu drogowego, to z pewnością pomysł okaże się być dobry.

  Ustawa wprowadza kilka zmian w dotychczasowym użytkowaniu quadów. Wiele przepisów zostało doprecyzowanych, jak choćby kwestia kasków. Wprowadzono także zapis, na mocy którego quadem nie można będzie wjeżdżać na drogi ekspresowe i na autostrady. Czy jest to duża strata dla quadowców?

– Uważam, że to żadna strata dla środowiska quadowców. Przynajmniej ja nigdy nie spotkałem quada na drodze ekspresowej, czy na autostradzie, więc nie powinno to stanowić pro-
blemu. Choć z pewnością są osoby, które porywają się na jazdę quadem po autostradzie. Mówiąc delikatnie, jest to nie najlepszy pomysł.

 Dlaczego?

(…) Więcej w najnowszym numerze Strefy Jazdy